Skip to main content
dżdżownice na trawniku

Dżdżownice ich wpływ na trawnik i jakość murawy.

Jaki wpływ mają dżdżownice na trawnik, jakość murawy i estetykę trawy?

Artykuł:

  • Szkodniki trawy – dżdżownice (zwalczanie i objawy na trawniku)
  • Kiedy dżdżownice stanowią problem?
  • Jak usunąć dżdżownice z trawnika?

Szkodniki trawy – dżdżownice (zwalczanie i objawy na trawniku)

Istnieje wiele szkodników, które znacząco obniżają jakość murawy i wygląd trawnika. Należą do nich m.in. krety, pędraki, komarnice, chrząszcze, mrówki. W przypadku wilgotnych i dość zasadowych gleb jednym z głównych problemów może być występowanie dżdżownic. Ich obecność może być uciążliwa, jeśli zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie trawnika – jego gęstości i perfekcji po koszeniu.

W związku z tym, utrzymanie trawników w odpowiednim stanie wymaga regularnej obserwacji oraz podejmowania działań profilaktycznych i kontrolnych, aby minimalizować negatywny wpływ szkodników na stan muraw, boisk, trawników i innych terenów zieleni.

Kiedy dżdżownice stanowią problem?

Dżdżownice to pierścienice, które zasiedlają różne gleby od piaszczystych po gliniaste. Na ich występowanie ma wpływ ph podłoża, jego wilgotność oraz temperatura podłoża. Dżdżownice w ilości 700 szt na 1 m3 nie stanowią problemu. Jednak gdy liczebność ich wzrasta na trawniku powstają nieestetyczne kopczyki a gęstość murawy znacząco się obniża. Na nisko koszonym trawniku ich ingerencja jest bardzo widoczna. Szczególnie ich obecność jest widoczna na wiosnę i jesień. Wtedy są najbardziej aktywne. Ich nadmierna liczebność szczególnie widoczna jest na boiskach i murawach sportowych. Obniżają wizualną jakość murawy.

dżdżownice

Jak usunąć dżdżownice z trawnika?

Na dżdżownice nie działają  popularne środki na pędraki  i inne robaki bytujące w glebie. Dżdżownice są wrażliwe na bioaktywne substancje czynne pochodzące z oleju i mąki herbacianej znajdującej się w nawozie DŻDŻOWNICE STOP – ŚRODEK NA DŻDŻOWNICE – od MAGMAR. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na ograniczenie ich liczebności  w glebie  jest  rozsianie siewnikiem rotacyjnym nawozu DŻDŻOWNICE  STOP –  na trawnik w ilości 300 kg /hektar.  ( 3 kg – 100 m2). Nawóz rozsiewamy wieczorem gdy dżdżownice  rozpoczynają żerowanie. Trawnik po aplikacji nawozu należy obficie podlać przez 10 – 15 minut. Po tym czasie dżdżownice wychodzą na powierzchnie trawy. Z łatwością  usuwamy je z powierzchni trawnika za pomocą, dmuchawy lub grabek ogrodowych. Usuwamy je dopiero jak trawnik będzie wystarczająco suchy – np. następnego dnia. Jest to nowy produkt dostępny od tego sezonu. Używany na boiskach Ekstraklasy oraz trawnikach. Pozwala zmniejszyć liczebność dżdżownic na trawie.

stop dżdżownice

Utrzymanie trawników w odpowiednim stanie wymaga regularnej obserwacji oraz podejmowania działań profilaktycznych i kontrolnych, aby minimalizować negatywny wpływ szkodników na te piękne obszary zieleni i utrzymać wysoką jakość murawy